Ohlédnutí za adventem

18.02.2018 19:26

Před koncem roku vstoupila do naší školy vánoční atmosféra. Paní učitelky s dětmi překrásně vyzdobily všechny třídy a chodby. Celou budovu provoněly perníčky, které tvořily děti v mateřské škole a ve školní družině. Doba adventu začala.

Prosinec probíhal v duchu různých zajímavých akcí.

1. 12. 2017 se už tradičně sešla ve škole spousta kreativních rodičů a dětí na „Vánočním tvoření“. Vyráběli adventní věnečky a zdobili napečené perníčky. Ty jste mohli ochutnat hned následující den v sobotu u příležitosti rozsvícení vánočního stromečku u obecního úřadu.

Žáci a žákyně z třanovické školy obohatili tuto akci svým krásným vystoupením pod vedením paní učitelky Aleny Fikoczkové a paní učitelky Radky Holubcové. Na své si přišli nejen milovníci hudby a zpěvu, ale i obdivovatelé umění výtvarného. U této příležitosti proběhla na obci výstava ilustrací a obrazů Mgr. Radky Holubcové ke knize „Magické rozprávky“ básníka Jaromíra Šlosara.

Jen třikrát jsme se potom vyspali a už byl ve škole Mikuláš s čertem, andělem a s balíčky plnými dobrot. O mikulášskou nadílku se postaralo SRPŠ a děti si ji opravdu zasloužily. I nadále poctivě pokračovaly v nácviku svého programu, aby zpestřily dalším vystoupením setkání starostům na obecním úřadě 14. prosince. V neděli 17. prosince zase zpívaly a hrály na „Večeru svátečních melodií“ v evangelickém kostele v Třanovicích. Velký potlesk a sladkou odměnu si jistě zcela právem zasloužily.

V posledním předvánočním týdnu probíhaly ve škole další zajímavé věci!

Ve středu odpoledne se sešla celá školní družina i paní učitelky a pan ředitel u vánočního stromečku. Na stolech vonělo cukroví, kamarádi si mezi sebou vyměnili malé dárečky a pak to přišlo….                               Pod stromečkem byla zakrytá veliká hromada dárků. A aby se nikdo nehádal, losovalo se podle jmen, kdo vytáhne dáreček. To bylo radosti! Někteří nevěděli, s čím si mají dříve hrát. Některým dětem se ani odcházet domů nechtělo.

Následující den, čtvrtek, byl zase jiný. Byl to „Den tradic“. Děti procházely školou po jednotlivých stanovištích, kde se seznámily s vánočními zvyky, tradicemi a obřady v minulosti.

V pátek ráno nás navštívil pan starosta Bc. Jan Tomiczek a pan místostarosta Miroslav Lejka. Popovídali si s dětmi a poděkovali jim za krásná vystoupení. Přečetli jsme si i pohádku a zazpívali koledy, protože tohle všechno k Vánocům patří. Samozřejmě k nim patří i dárečky. Někteří je nestihli včas nakoupit, ale to vůbec nevadilo. Po besídce se škola proměnila v takový malý bleší trh a děti mezi sebou obchodovaly, nakupovaly a prodávaly, co se dalo.

A kdo chtěl vidět a kdo chtěl vědět, jak to v naší škole nejen v době adventu vypadá a chodí, mohl nahlédnout, mohl přijít, mohl se ptát. Třináctého prosince jsme měli „Den otevřených dveří“.

                                                                                               Dagmar Pastvová